De laatste dagen van juni zijn voor velen spannende dagen. De examenstress is voorbij, de vakantie staat voor de deur, de zomerfestivals kondigen zich aan en vakantieplannen kunnen eindelijk uitgevoerd worden. Of de vakantie lang of niet zal duren hangt af van dat ene papiertje: het rapport.
Het was lang geleden dat we nog eens een officiële proclamatie mochten bijwonen. Plaats van afspraak was het Centrum voor Kunst en Cultuur (Caermersklooster) en de gelegenheid was bijzonder: de eerste lichting museumgidsen in Vlaanderen is afgestudeerd! Met dertien zijn ze, en drie van hen zijn medewerkers van het Huis van Alijn. Ze studeerden twee jaar lang aan het Perspectief en mochten het officieel certificaat Museumgids in ontvangst nemen.

Anneke Lippens, museumconsulent van de Provincie Oost-Vlaanderen verwelkomde de nieuwbakken gidsen, de docenten en de andere genodigden. Uit haar speech sprak grote tevredenheid over de keuze om met deze opleiding te starten. De specialisatie museumgids kwam tot stand in een gezamenlijk traject van Faro, Toerisme Vlaanderen, de provinciale museumconsulenten en het Perspectief. De directeur van het Perspectief dankte op haar beurt de docenten die met kennis van zaken, betrokkenheid en enthousiasme het opleidingsprogramma hebben samengesteld om de cursisten te vormen. Dit pilootproject zit op het snijpunt van onderwijs en cultuur en zal er ongetwijfeld toe bijdragen dat cultuurbemiddeling aan kwaliteit zal winnen. Tussen inhoud en publiek zijn veel draden te spannen, en de manier waarop de gids de draden spant met zijn publiek is van het grootste belang, aldus docente Janien Prummel. Zij wijdde de studenten in de kunst en kunde van het interactief gidsen in.
Als museum zijn we de eerste om het belang van deze opleiding te onderstrepen en toe te juichen. Aan kwaliteit van cultuurbemiddeling tussen het museum, de collectie en het publiek kan niet genoeg gewerkt worden. Het museum is een bemiddelaar, een makelaar en het zijn de museumgidsen die mee bepalen of dit succesvol gebeurt of niet. Zij hebben de geprivilegieerde positie om overdracht van passie, kennis en verwondering te laten gebeuren. Hun rol is cruciaal in het aanwakkeren van de interesse en de goesting van kinderen, jongeren, volwassenen, ervaren en onervaren museumbezoekers om zich in het museum thuis te voelen, er graag te komen en er meer te willen ontdekken.

Het Huis van Alijn was dan ook met plezier stageplaats voor een aantal cursisten en zal volgend schooljaar weer van de partij zijn. Dat er nascholingen, masterclasses en zelfs buitenlandse stagemogelijkheden gepland worden, getuigt niet alleen van de sterke start van dit pilootproject maar ook van het besef dat museumgidsen een gedegen opleiding verdienen. Wij wensen bij deze onze collega's Anja, Els en Wendy van harte proficiat!
